Ultimate magazine theme for WordPress.

यसरि भीर चढेर मेलम्चीको बाढीबाट जोगिएका इन्जिनियर

214

संखुवासभा

मादी राम्बे’नीका दिनेश दाहाल बीस महिनाअघि इलेक्ट्रोनिक इन्जिनियर भएर मे’लम्ची पुगेका थिए । सिनोहाइड्रो कर्पोरेसनमा उनले कार्यभार सम्हालिरहेका थिए । कर्मथलोमा उत्साहपूर्वक काम गरेका उनले भीरपाखा चढेर ज्यान जोगाउनु पर्ला भनेर कहिल्यै क’ल्पना पनि गरेका थिएनन् । तर, गत असार १ गते मेलम्चीमा आएको बाढीले भने उनको मस्तिष्क खल्बल्या’इदिएको छ ।

यसपटक उनले मेलम्ची खाने’पानीमा काम गर्दा कतिसम्म जोखिम हुने रहेछ भनेर समेत महसुस गरेका छन् ।मेलम्ची खो’लामा पानीको बहाव कहिले घट्ने कहिले बढेको त देखेकै थिए ।

तर उनले त्यस दिनमा खोलामा लेदो र हिलो’सहितको फरक दृश्य देखे ।
साँझ सवा ६ बजे नजिकैबाट आउँदै गरेको खोलालाई उनी नियाल्दै थिए । अकस्मात खोलाले किनारमा रहेका अफिस’का पर्खालहरु भत्काउन थाल्यो ।

तस्त्कल उनका म्यानेजरले अफिस’का सामान निकाल्न सर्कुलेसन गरे । उनीसहित अन्य सहकर्मी अफिसको सामान निकाल्न थाले । अफिसका सामान निकाल्दै गर्दा ड्यामसाइडको करिब ५ सय मिटरमा रहेको अर्को ‘लेभर क्याम्प’ मा रहे’को सामान निकाल्न उनलाई आदेश दिए ।

त्यहीबेला उनी उभिएको जमिनमै हल्लिएको अनुभव गरे । उनले भने, ‘जमिन यसरी हल्लियो कि सायद मैले क:हिल्यै यस्तो अनुभव गरेको थिइनँ । ’

त्यसपछि मान्छेहरु कुदा’कुद गर्न थाले । के गर्ने कसो गर्ने उनले केही सोच्न सकेनन् । कहाँ भाग्ने ? भाग्ने ठाउँ पनि उनले देखनन् । त्यहीबेला कोही भीरमा चढ्दै गरेको देखे ।

उनले पनि त्यहीँ बाटो पछ्याए । पछि नफर्की उनी अठ्यारो भीरमा रुखका जरा स’मात्दै अघि बढ्न थाले । उनलाई कहाँ जाँदै छु के गर्दै छु केही थाहा भएन । उनी भन्छन्, ‘म यसरी आत्ति’एँ कहाँ जाने थाहा भएन ।

कोही भीर चढे’को देखेर म नि त्यतै लागेँ ।’ उनी भीर चढ्दै गर्दा उनको कम्मरसम्म पानी आइसकेको थियो । भीर चढ्न सहज थिएन अलिकति पनि खुटा चिप्लियो भने फेरि खोला’मा पुग्ने अवस्था थियो । उनका अनुसार भीर डरलाग्दो थियो चढ्न गाह्रो थियो झर्‍यो भने सिधै खोला’मा पुगिन्थ्यो ।

जसो’तसो उनी भीर चढेर जंगल पुगे एक भारतीय व्यक्ति खोलाबाट बँच्न त्यहाँ पुगेका रहेछन् । उनका शरीरमा कुनै कप’डा थिएनन् । दिनेशले उनलाई ज्याकेट लगाइदिए ।

भीर पार गरेर जंगल पुग्दा उनीसहित १२ जना व्यक्ति त्यहाँ पुगेका थिए । मोबाइल बाल्दै उनीहरु हिँडिरहे । मुसलधारे पानी परि’रहेकै थियो । हिँड्नसक्ने अवस्था कसैको थिएन ।

हिँड्दा’हिँड्दै उनीहरुले ओढार भेटे । आगो बालेर उनीहरु २ घण्टा ओढारमा बसे । उनीहरुलाई त्यहाँ पनि सुरक्षित महसुस भएन । त्यसबाट उनीहरु मेलम्चीको ड्यामतिर फर्किन थाले । रातभर उनीहरु जंगलको बाटो हिँडिरहे । मध्यरातमा एक घरमा सा’हारा लिन पुगे । उक्त घरमा पुग्दा कोलाहलको अवस्था थियो ।

अन्य घाइते सहकर्मी’हरुलाई मद्दत गरिरहेका छन् । नेपालमा हाइड्रोको काममा जोखिम रहेको महसुस गर्नुका साथै उनले घाइतेको उद्धारका लागि याचना गरेका छन् ।

‘९ जनामा ६ जना चिनियाँ नागरिकलाई बगाइसकेको रहेछ । बाँचे’कामध्ये कसैको टाउको फुटेको थियो कसैको खुटा फ्याक्चर भएको थियो,’ उनले सुनाए । उपचारको साधन केही थिएनन् । एक कोठामा २५ जना बसेर रात कटा’एको उनले बताए ।

जब उज्या’लो भयो तब अब बाँचियो भन्ने महसुस उनलाई भयो । भीरको सहाराले आफू बाँच्न सफल भएको उनले बताए । उनले भने ‘सायद भीर समात्न नसकेको भए आज म बाँच्ने थिइनँ । उनी आफू बाँच्न सफल भए तर सँगैका ८ जना सह’कर्मी गुमाउँदा दु:खी छन् । हेलिकप्टरमार्फत् उद्धार गरेर उनी अहिले काठमाडौं आइसकेका छन् ।  इकान्तिपुरबाट