Ultimate magazine theme for WordPress.

पृथ्वीमा भइरहेको परिवर्तन पत्ता लाग्दा वैज्ञानिकहरु नै चकित

157

काठमाडौं । पृथ्वी पछिल्लो ५० वर्ष कुनै पनि समयको तुलनामा अहिले द्रुत गतिमा घुमिरहेको छ । वैज्ञानिकहरु अब त्यसलाई कसरी व्यवस्थापन गर्ने भन्ने कुरालाई लिएर चिन्तामा छन् । पृथ्वीको परिवर्तन पछिल्लो बर्षहरु धेरै देखिएको छ ।

डेली मेलको खबर अनुसार, पृथ्वी यस समय २४ घण्टा ०.५ मिलीसेकेण्ड कम समयमा घुमिरहेको छ । अर्थात हाम्रो पृथ्वी २४ घण्टा ०.५ मिली मिलीसेकेण्ड कम रहेको छ ।

१९ जुलाई २०२० को दिन २४ घण्टा देखि लिएर मिलीसेकेण्ड कम थियो । पहिले सब भन्दा छोटो दिन २००५ मा थियो । तर पछिल्लो १२ महिनामा यो रेकर्ड २८ पटक तोडिएको छ । पेरिस स्थान अन्तर्राष्ट्रिय अर्थ रफ्तार सेवाका वैज्ञानिकहरुका अनुसार पृथ्वी घुम्ने र दुर्घटना २०२० मा बढी देखिन थाल्यो ।

सेन्टर रिसर्च साइन्टिस्टका पीटर भिबर्लीले भने कि यो कुरा सही हो कि पृथ्वीमा तपाईको समय भन्दा कम समयमा एक चोटि पूरा भयो । हुन सक्छ कि पृथ्वीमा रहनुहोस् मानिसहरूसँग समयको साथ चलिरहेको नकरात्मक लीप सेकेण्डमा जोड्नु परेको थियो ।

१९७० देखि अहिलेसम्म २७ लीप सकेण्ड जोडिएको छ । पछिल्लो पटक सन् २०१६ मा लीप सेकेण्ड जोडिएको थियो । पृथ्वी आफ्नो अक्षमा द्रुत गतिमा अघि बढिरहेको छ, जसका कारण सबै देशहरूको समय परिवर्तन हुने देखिएको छ ।

यसले हाम्रो सञ्चार प्रणालीमा समस्याहरू निम्त्याउन सक्छ किनभने स्याटेलाइटहरू र सञ्चार उपकरणहरू सौर्य समयको आधारमा सेट गरिएको छ । यो समय तारा, चन्द्रमा र सूर्यको स्थिति अनुसार सेट गरिएको छ । यसले नेभिगेसन प्रणालीमा पनि प्रभाव पार्ने बताइएको छ ।