Ultimate magazine theme for WordPress.

कास्कीको पूर्वी खण्ड रुदीदोभान–भैंसे निर्माण अघि बढ्दै मध्यपहाडी राजमार्ग

237

रासस

पोखरा । राष्ट्रिय गौरवको निर्माणाधीन पुष्पलाल (मध्यपहाडी) राजमार्गअन्तर्गत कास्की जिल्लाको पूर्वी खण्डको निर्माण अघि बढेको छ । लामो समय राजमार्गको एलाइनमेन्ट (रेखांकन) विवादका कारण निर्माण प्रक्रिया अगाडि बढ्न नसकेको सो खण्ड निर्माणका लागि हालै निर्माण कम्पनी छनोट गरी ठेक्का सम्झौता भएको हो ।

आगामी २ वर्षभित्रमा सो खण्ड निर्माण सम्पन्न हुनेछ । कास्की र लमजुङको सीमा रुदीदोभानबाट कास्कीको मादी गाउँपालिकाको भैंसेसम्मको १६ किमी सडक निर्माणका लागि बोलपत्र आह्वान भएर यही माघ २३ गते निर्माण कम्पनीसँग ठेक्का सम्झौता गरिएको पुष्पलाल (मध्यपहाडी) राजमार्ग आयोजना निर्देशनालयले जनाएको छ ।

सो खण्ड निर्माणका लागि १ अर्ब २ करोड ७७ लाख १७ हजार लागत अनुमान गरिएकामा भारत दिव्यज्योति/जय धनञ्जय जेभी काठमाडौंसंग ५३ करोड ६० लाख ८८ हजारमा ठेक्का सम्झौता गरिएको यस क्षेत्र हर्ने जिम्मेवारी पाएको मध्यपहाडी राजमार्ग आयोजना कार्यालय पर्वतका प्रमुख एवं डिभिजनल इञ्जिीनियर मेघराज मरासिनीले बताएका छन् ।

सो सडक आगामी विसं २०७९ माघ २२ गतेभित्रमा सम्पन्न गर्ने सम्झौता छ । मध्यपहाडी राजमार्गको कास्की खण्डअन्तर्गत ८० किमी हाराहारी क्षेत्र पर्छ । यसअघि पोखरा महानगरपालिका–२५ याम्दीबाट पर्वतको सीमा नयाँपुलसम्मको ३७ किमी क्षेत्रमा ३ वर्षअघिदेखि काम भइरहेकामा अहिले अन्तिम चरणमा पुगेको छ । सो खण्डको लागत ३ अर्ब रहेको छ । यसै आर्थिक वर्षभित्रमा सो खण्ड सम्पन्न हुने बताइन्छ ।

राजमार्गको कास्की खण्डको पश्चिम क्षेत्रमा काम अन्तिम चरणमा पुगेको र पूर्वी खण्ड निर्माण सुरु भए पनि पोखरा खण्डमा भने अझै एलाइमेन्ट (रेखांकन) टुंगो लाग्न सकेको छैन । पोखरा खण्डको साढे २६ किमीको एलाइनमेन्टको विवाद कायमै छ ।

१ दशकअघि तय गरिएको एलाइमेन्टअनुसार सडक निर्माण गर्दा राजमार्गको मापदण्ड (राइट अफ वे) का कारण २ हजार हाराहारीमा घरहरु विस्थापित हुने भएकाले गण्डकी प्रदेश सरकार, पोखरा महानगरपालिकाले महानगरको माथिल्लो ग्रामीण भेग हुँदै राजमार्ग लैजानुपर्ने माग गरेका छन् ।

आयोजना कार्यालय प्रमुख मरासिनीले वैकल्पिक १/२ वटा वैकल्पिक रुट प्रस्ताव गरिएको बताउँदै केही हप्ताभित्रमा पोखरा क्षेत्रको एलाइनमेन्टसमेत अन्तिम टुंगो लाग्ने र निर्माण प्रक्रिया अघि बढ्ने बताए। “राजमार्ग निर्माणका लागि पोखरा खण्डमा १/२ वटा विकल्प हामीले हेरेका छौं । अर्को हप्ता काठमाडौं गएर त्यसलाई प्रस्तुत गर्नेछौं ।

’ कार्यालय प्रमुख मरासिनीले भने, ‘सरकारले ३ वर्षभित्रमा राजमार्ग निर्माण सम्पन्न्न गर्ने लक्ष्य राखेकाले अब विवादित क्षेत्रमा समेत छिट्टै काम सुरु हुन्छ ।’ मध्यपहाडी राजमार्गको कास्कीसहित पर्वत र बाग्लुङ खण्ड सो कार्यालयअन्तर्गत पर्छ । अन्यत्र राजमार्गको कुनै विवाद नरहे पनि पोखरा खण्डमा विवाद देखिएको छ ।

गण्डकी प्रदेशका मुख्यमन्त्री पृथ्वीसुब्बा गुरुङ, राष्ट्रिय योजना आयोगका उपाध्यक्ष डा पुष्पराज कँडेल र प्रधानमन्त्री तथा मन्त्रिपरिषद्को कार्यालयका पूर्वाधार विज्ञ गजेन्द्र थपलियालगायतको उच्चस्तरीय टोलीले केही दिनअघि रेखांकनका लागि प्रस्तावित क्षेत्रको स्थलगत निरीक्षण गरेको थियो ।

राजमार्गको पोखरा खण्डमा काम अघि बढ्न नसकेको गुनासो स्थानीय सरकार र स्थानीय सरोकारवालाबाट सुनेपछि यसै साता पोखराको विजयपुर खोला पुल उद्घाटन कार्यक्रममा भौतिक पूर्वाधार तथा यातायातमन्त्री वसन्त नेम्वाङले काठमाडौं गएलगत्तै यसका बारेमा छलफल अघि बढाउने र आवश्यक प्रक्रिया सुरु हुने बताएका थिए ।

प्रदेश सरकार र महानगरले पोखरा खण्डमा मध्यपहाडी राजमार्गका लागि मादीको भैंसेबाट, ज्याउदु, सबी, मेलबोट, पानीघाट, महानगरको मौजा, अर्मला, लामाचौर हुँदै याम्दी जोड्ने गरी माथिल्लो क्षेत्र प्रस्ताव गरेका छन् ।

मादी गाउँपालिकाले पनि आफ्नो धेरै वडालाई छुने गरी प्रदेश सरकार र महानगरले प्रस्ताव गरेअनुसार नै सडक निर्माण हुनुपर्ने माग गरेको छ । गाउँ कार्यपालिका बैठकले नै यसअघि राष्ट्रिय योजना आयोगमा सो सम्बन्धमा लिखित आग्रह गर्ने निर्णय गरेको थियो ।

महानगर प्रमुख मानबहादुर जिसीले ग्रामीण भेगको समेत विकास हुने र राजमार्गबाट कमभन्दा कम क्षति हुने गरी महानगरको माथिल्लो भेगबाट रुट तय गर्न प्रस्ताव गरिएको बताए । लामो समयदेखि एलाइनमेन्ट निक्र्योल नहुँदा आगामी ३ वर्षमा सम्पन्न गर्ने भनिएको काममा बाधा पुगेको भन्दै उनले राष्ट्रिय योजना आयोगसमक्ष एक हप्ताभित्रमा फैसला गर्नुहोस् भनेर पठाए पनि काम अघि नबढेको गुनासो गरेका छन् ।

उनले भने, ‘मुख्यमन्त्री, राष्ट्रिय योजना आयोगका पदाधिकारीसहित हामीले विवादित क्षेत्रको निरीक्षण गरेका थियौं, तर अहिलेसम्म त्यसका बारेमा कुनै निर्णय भएको छैन । हाम्रो क्षेत्रमा काम छिटो हुनुपर्छ भनेका छौं ।’